kste7441 kste7441
  • 03-05-2021
  • Chemistry
contestada

PLEASE HELP ME FAST!! How many moles are contained in 500 mL of a 3.5M NaOH solution?

Respuesta :

samueladesida43
samueladesida43 samueladesida43
  • 08-05-2021

Answer:

1.75moles

Explanation:

Molarity = number of moles (n) ÷ volume (V)

According to the information given in this question,

V = 500mL = 500/1000 = 0.500L

n = ?

Molarity = 3.5M

Using Molarity = n/V

number of moles (n) = V × molarity

n = 0.5 × 3.5

n = 1.75moles.

Answer Link

Otras preguntas

What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?