scholastic37 scholastic37
  • 03-05-2021
  • Chemistry
contestada

What volume will 2.0 moles of nitrogen occupy at 0.947 atm and 20.0 °C?

Respuesta :

Muscardinus Muscardinus
  • 08-05-2021

Answer:

V = 50.77 L

Explanation:

Given that,

No. of moles, n = 2

Pressure, P = 0.947 atm

Temperature, T = 20°C = 293 K

We need to find the volume occupies by Nitrogen gas. Using gas law,

[tex]PV=nRT\\\\V=\dfrac{nRT}{P}[/tex]

Where

R is gas constant

Put all the values,

[tex]V=\dfrac{2\times 0.08205\times 293}{0.947}\\\\V=50.77\ L[/tex]

So, the volume occupied by the gas is equal to 50.77 L.

Answer Link

Otras preguntas

pls pls plspls help me out with this​
A random sample of size of 40 is drawn from a large population. The mean proportion of the sample is 15%. Is it true that both conditions for constructing a con
urgent fastttttttttttttttttttttttttttt 50 points
5. In paragraph 23 McBride quotes Chuck D, of Public Enemy. What is your view of Chuck D's assertion? Are there ways in which rap music does pay “homage to the
President Reagan’s speech is considered to be a persuasive speech
Which nutrient do adult women increase to prevent bone-density loss?
In forming an alkyne by elimination from a dihalide, it is ______ difficult to remove the second equivalent of HX to form an alkyne because sp2 hybridized carbo
What is the difference between understood and understand?.
What is it that no one wants, but no one wants to lose?
Which is the graph of y= 3/4 x - 3?