jameo2589 jameo2589
  • 02-05-2021
  • Chemistry
contestada

A 244 g sample of water loses 8,106 joules of heat. What is the change in
temperature of the water? (The specific heat of water is 4.18 J/gx °C)

Respuesta :

Chamathsarakauamdi21 Chamathsarakauamdi21
  • 02-05-2021

Answer:

7.94°C

Explanation:

Q=MCФ

Ф=Q/MC

  =8106J/4.18J/g°C

  =7.94°C

Answer Link

Otras preguntas

2) Natalie's school is selling tickets to a choral performance. On the first day of ticket sales the school sold 7 senior citizen tickets and 6 child tickets fo
Which of the following best explains why cosine startfraction 2 pi over 3 endfraction not-equals cosine startfraction 5 pi over 3 endfraction? the angles do not
I and you can do it (into passive voice)​
I need to send this in ASAP
What is extremely wicked shockingly evil and vile based on?
20 POINTS!! please help i need it asap!
makakaanswer neto may brainlest,follow,5 star,at 1 heart step-by-step explenaition po ah thank you add 1.3/4 + 1/2= 2.2/6 + 1/3= 3.5/9 + 2/3 = minus 4.6/9 - 1
Subtract. Write your answer as a mixed number in simplest form. 8 1/8 - 3 3/8
Write 18 cm as a percentage of 450 cm
How many protons does the element Na have