axelreyes1739
axelreyes1739 axelreyes1739
  • 02-05-2021
  • Social Studies
contestada

When force is 20 N, mass is 5 kg, what is acceleration?



F = ma

25 m/s2

100 m/s2

5 m/s2

4 m/s2

Respuesta :

areye028
areye028 areye028
  • 02-05-2021

Answer:

4 m/s2

Explanation:

Answer Link
kritika3375
kritika3375 kritika3375
  • 02-05-2021

Answer:

4 m/s^2

Explanation:

Given

Mass (m) = 5 kg

force (f) = 20 N

Acceleration (a)=?

we know

F = m a

20 = 5 * a

a = 20 / 5

a = 4 m/s^2

Answer Link

Otras preguntas

Please help I need to now and if you help I will give you a thanks
Can someone please help me thank you Daoists believe that the Dao is A) a a philosophy of severe punishments B) a set of guidelines for proper relationships
The two way table shows the number of students in a school who have cats and or dogs
Why are metamorphic rocks formed by contact metamorphism usually not dense or resistant?
Many argue that Walt Whitman is a Transcendentalist. From your notes on Leaves of Grass, do you think he should be considered a Transcendentalist? To answer thi
A recipe calls for 3 ounces of flour for every 2 ounces of sugar. Find the constant of proportionality
4 3/10 - 1 2/15 find the difference.
what is 1.748 rounded to the nearest tenth
what type of cell in the human body goes through mitosis
What is significant about Lady of Shallot speaking at the end of the poem?