pakopdorian
pakopdorian pakopdorian
  • 02-05-2021
  • Spanish
contestada

A car uses 10 liters of petrol in 75 km.How far will it go on 70 centiliter?​

Respuesta :

zarampa
zarampa zarampa
  • 02-05-2021

Answer:

5.25 km

Explanation:

1 centilitrro = 0.01 litros

70 centilitros = 70*0.01 = 0.7 litros

10 L = 75 km

0.7 L = G km

G = 75*0.7/10

G = 5.25 km

Answer Link

Otras preguntas

What is 1/3 of 126 and and also what is 3/4 of 126
which of the following stars has the highest surface temperature? A. red star B. blue star c. yellow star D. orange star
what do monet,renoir,morisot,and van gogh have in common?
Which ratios are proportional to 40 : 15? Choose all answers that are correct. A. 3 : 8 B. 8 : 3 C. 90 : 240 D. 120 : 45
Which of the following is NOT a way of participating in the political process? A) Writing to your representative B) Displaying a bumper sticker C) Signing a pet
How did prohibition lead to a rise in organized crime?
how do i solve 1-6Log(6x-7)=13 ????
few questions explain too, very confused PLEASE HELP 1. twice the difference between a number and ten 2. if 5 is subtracted from twice a number the result is 11
List the ways in which tadpoles and frogs differ from each other?
a field has a perimeter of 1.48 kilometers it is 460 meteres long how wide is the field