aseelmohammed453
aseelmohammed453 aseelmohammed453
  • 02-05-2021
  • Physics
contestada

A ball bounces changing velocity from vi=15m/s[D] to vf=15m/s[U] in t=0.01s. The balls acceleration is *
A) 0
B) 30m/s/s
C) 3000m/s/s
D) 0.3m/s/s

Respuesta :

sap105 sap105
  • 02-05-2021

Answer:

Option (A) is correct

Explanation:

a= (vf-vi)/ t

put the values

hence,

a= ( 15-15)/0.01

a=0

Answer Link

Otras preguntas

full meaning of NUPENG​
What kinds of gifts did his subjects give the Great Khan for the New Year? What details does Marco Polo include to show the richness of the Khan’s court?
Which of the following best completes the list
50 PTS!!!!Which statements must be true to model a data set using a normal distribution? The population mean must be greater than the sample mean. The sample si
What is the difference between national legislation and international treaties
2(v + 1). Simplify the expression
What are some similarities and differences between the Japanese and western culture what can you compare? Eg. jobs, school food religion anything like that and
Write is an ipo cycle? Describe with figure ​
He call me big purr. Finish the rest
100 points / please help, im lost