abbiesharp86 abbiesharp86
  • 01-05-2021
  • Physics
contestada

If it takes 726 watts of power to move an object 36 m in 14 s, what is the mass of the object?

Respuesta :

Rohitknight
Rohitknight Rohitknight
  • 01-05-2021

Answer:

i hope the pic helps u dear

Ver imagen Rohitknight
Answer Link
kritika3375
kritika3375 kritika3375
  • 01-05-2021

Answer:

Explanation:

Given

Power (p)= 726 watt

Time (t) = 14 sec

distance travelled (d; h) = 36 m

mass (m) = ?

we know

Power (p) = W/t  ( w = work done )

p = m * g * h / t  ( w = m * g* h)

726 = m * 10 * 36 / 14 ( g = 10 m/s^2)

m = 28. 23 kg

or if we use the value of g as 9.8 m/s^2

the mass will be

= 28.8 kg

hope it helps :)

Answer Link

Otras preguntas

solve this equation Thank you!!
Why does my screen keep showing R/34 pictures of boots the monkey? I’m graduated so my points are up for grabs cause I’ll never use them. I have to at least as
How did the terrain of Bunker Hill assist the Patriots in their battle against Britain?
How did the terrain of Bunker Hill assist the Patriots in their battle against Britain?
What measurement could be the length of a pool?
the length of a rectangular is one less than twice the width. Find the length + width, if the perimeter is 40
- Briefly describe how you would prepare a simple acid base indicator.
solve this equation Thank you!!
solve this equation Thank you!!
you deposit $4000 in an account earning 4% interest compounded quarterly. How much will you have in the account in 10 years