lcjfletcher lcjfletcher
  • 04-04-2021
  • Chemistry
contestada

Carbon 14 has a half-life of 5,730 years. If a sample contained 70 mg originally, how much is left after 17,190 years.

Respuesta :

keijosalonen
keijosalonen keijosalonen
  • 04-04-2021

Answer: Mass after three decay is 8.75 mg

Explanation: if you divide 17190 by 5730 you see three decays has happened.

So you divide mass by two three times. 70 mg :2 = 35 mg, 35 mg :2 = 17.5 mg

And 17.5 mg:2 = 8,75 mg

Answer Link

Otras preguntas

HELPPPP PLEASE :((((((
Simplify7 x 7 x 797x7​
Reread the passage on page 130 when Miyax sees the first oil drum during her journey from Barrow to Point Hope. What does the oil drum symbolize or represent of
Which of the following is the best example of kinetic energy? A.A book sitting on a bookshelf B.A golfer preparing to putt the ball C.A race car in position at
(6d-5)-8(3/4d-1) the 3/4 is a fraction. help please
solve 7+3(2g-6)= -29
Write each Percentage as a two different fractions and a decimal. 25% 50%
are pretzels glucose, starch, protein or lipid?
Please Help!! Brainliest Answer!! Thank you!
true or false.the highest size of a font (html) is 10.