ellasayshigh420 ellasayshigh420
  • 03-04-2021
  • Chemistry
contestada

calculate the volume in L occupied by 13.2 moles of carbon dioxide gas if the pressure is 250 kPa at 73.6 degrees Celsius

Respuesta :

claudetteivannotooyi
claudetteivannotooyi claudetteivannotooyi
  • 03-04-2021
This problem it’s an ideal gas law because it includes moles.
PV=nRT
Remember change kpa to atm, C to K. The answer will be in Liters. If you dont change into the answer will be wrong.

P= 2.467 atm =250 kpa
V=X L
n= 13.2 moles
R=0.08206
T= 346.75 K = 73.6 C
Plug everything
2.5X L/atm = 375.7 mol/k
X= 150.3 L/atm mol/K
I hope that helps :)
Ver imagen claudetteivannotooyi
Answer Link

Otras preguntas

Over the course of the school year, you keep track of how much snow falls on a given day and whether it was a snow day. Your data indicates that of twenty-one d
PLZ HELP ( true - False) All triangles have interior angles whose measure sum to 90.
How does a wilted rose represent dark romanticism
Over the course of the school year, you keep track of how much snow falls on a given day and whether it was a snow day. Your data indicates that of twenty-one d
omg imgonnafailnfiedkla Use complete sentences to explain how the mass of hydrogen is conserved during cellular respiration.
The balance includes both the fees for service and the shipping charges. Is this sentence incomplete or complete?
how do u do narrower to broader
The average adolescent should consume no more than _____grams of fat per day.
100 POINTS!!! HELP ME ASAP
write 3 sentences about an animal of your choice