ellasayshigh420 ellasayshigh420
  • 03-04-2021
  • Chemistry
contestada

calculate the mass of NaOH required to prepare 88.25mL of 0.155M solution

Respuesta :

swekshyakarna738
swekshyakarna738 swekshyakarna738
  • 03-04-2021

Answer:

its 0.547g

Explanation:

for normality; we have W=(NEV)/1000

similarly for molarity; we have W= (MMwV)/1000

here the molarity is given... molecular weight of NaOH is 40 and the volume to be prepared is 88.25 ML so by formula, we have W=(0.155×40×88.25)/1000 which is equal to 0.547g. Hence, W=0.547g

Answer Link

Otras preguntas

tell me if u can’t see
A spherical bowling ball with mass m = 4.1 kg and radius R = 0.117 m is thrown down the lane with an initial speed of v = 8.9 m/s. The coefficient of kinetic fr
How did geography help people in these civilizations every day?
what test is most similar to binary​
Pls can some one help me I would really appreciate it
Name the solution administered to a patient suffering from dehydration
. Now assuming Anna's far point was found to be 0.9 m (i.e., her eyes can't focus on any object more than 0.9 m away), what power corrective lenses would you pr
Are polar or nonpolar covalent bonds stronger?
find the length of line segmentAB which joins the following points.A(10, 14) and B(2,6)​
How do you solve -3=1+5v+1