wyattsorrell1721 wyattsorrell1721
  • 03-04-2021
  • Chemistry
contestada

0.500 mole of copper(II) sulfate contains
moles of O.

Respuesta :

aidanbaldobino
aidanbaldobino aidanbaldobino
  • 03-04-2021

Answer:

2 mol

Explanation:

There are 4 mols of O per one sulfate so since there is only one sulfate you simply times 4 by .5 to get the number of mol

Answer Link

Otras preguntas

Square PQRS has vertices P(-3,0), Q(0,4), R(4,1), and S(1,-3). Determine the area of the square.​
8. Ice erodes rock and deposits sediments to form
How can I solve 2y=4-3y
is this authority/ trust or emotional persuasion : “We still see conflicts in which innocent people los their lives and children become orphans. We see many pe
The function h(t)=-16t^+144 represents the height, h(t), in feet of an object from the ground at t seconds after it is dropped. A realistic domain for this func
what is 4x-7y=3 x-7y=-15
solve the inequality 7x+5>2x+35
Water polo is significantly popular in all of these places EXCEPTIEuropeChinaCanadaIndia
х 1 2 3 4 y 9 18 27 36 y= ______Х​
Select the correct answer. Which of the following statements about stretching is TRUE? OA Stretching is important to improve flexibility. OB. You should stretch