hrcinnamon22 hrcinnamon22
  • 02-04-2021
  • Chemistry
contestada

A cheetah has been clocked at 112 km/h over a 100-m distance. What is this speed in m/s?

Respuesta :

hazzagreen122
hazzagreen122 hazzagreen122
  • 02-04-2021
m/sec = 112 km / 1 hr / 1 min / 1000 meters
hr / 60 min / 60 sec / 1 km

So the answer is = 31.1 meters/sec
Answer Link

Otras preguntas

Consider the functions: f(x)=2/3 g(x)=2/3x-3+2 Which statement is true regarding the vertical and horizontal translations from f(x) to g(x)? The function flx) w
What did the Mayans use chocolate for over 1,500 years ago ? Why did they bury it with a king
please help fast please please​
Which of the following is a factor that contributed to the formation of the Farmers' Alliance? (3 points) Group of answer choices low crop prices restrictive ta
Someone please help me with this
What kind of leaders took control of Japan before WWII began
Choose the student who correctly used translation to write an equation. The product of eight and a number is forty-eight. Mercedes’ work 8 + m = 48 Taran’s work
The displacement from equilibrium of an oscillating weight suspended by a spring and subject to the damping effect of friction is given by y(t) = 2e−t cos 4t, w
Find the volume of the prism. 13ft 7ft
Which of the following circles have their centers on the Y axis