frqture frqture
  • 02-04-2021
  • Chemistry
contestada

How many moles are in 56.7g of Fe?

Respuesta :

keijosalonen
keijosalonen keijosalonen
  • 02-04-2021

Answer: n= 1.02 moles

Explanation: relative atomic mass of Fe is 55.85.

Amount of substance n= m/M = 56.7 g /55.85 g/mol

Answer Link

Otras preguntas

Can yall answer this fast ,if yall do will give yall the brainliest
What is one of the four freedoms that Roosevelt identifies in his Four Freedoms speech? A. Freedom from want B. Freedom from tyranny C. Freedom to bear arms D.
Write a summary of today's article about the Scottsboro Nine. Include the most critical information, and leave out the less significant details
What is the southernmost country in alantic South America
If U = 4 inches, V = 5 inches, W = 7 inches, X = 7 inches, Y = 8 inches, and Z = 4 inches, what is the area of the object?
Can someone please help me? :(
Please help!!!! I’ll give brainliest! Brent will build a fence around a rectangular 30-foot-by-25 foot play area. Given the fencing costs $4.05 per foot, how mu
PLEASE HURRY! Jim put his $15,000 into a high yields savings account that pays 2.8% annually. Jim saw that other banks offered the same rates but compounded th
The capacitance of a capacitor depends on what?​
How did ww2 effect woman