shemyfigueroa shemyfigueroa
  • 02-04-2021
  • Chemistry
contestada

You have a solution of NaOH that is 3.0 M. If you need 250 mL of a 1.5 M solution, what volume of the stock solution should you use?

Respuesta :

avriiieeet avriiieeet
  • 02-04-2021

Answer:

answer is 30 g!!!!!!!!!

Answer Link

Otras preguntas

What is the solution to the equation 6x + 2 = 9x - 1
Find the value of x if A, B, and C are collinear points and B is between A and C. AB=12,BC=5x−2,AC=3x+20 A. 2 B. 7 C. 6 D. 5
The body is over_ % water
Please help! 50 points! <3 Fill in the blank with the correct form of the verb in the Passé Composé, you may copy and paste the accented characters from this
What is the range of the ordered pairs shown in the graph?
A refrigerator contains 6 apples, 5 oranges, 10 bananas, 3 pears, 7 peaches, 11 plums, and 2 mangos. Imagine you stick your hand into the refrigerator and pull
Solve -5x=30 (5points) 6 -6 25 35
6 plus 9 rquals to 10 plus WHAT NUMBER????
In an experiment, you determined the density of the wood to be 0.45g/cc, whereas the standard value was 0.47g/cc. Determine the percentage difference. [Hint: Lo
Find the volume of the solid obtained by rotating the region bounded by the x-axis, the y-axis, the line y=2, and y=e^x about the y-axis. Round your answer to t