litzyyyyyyyyy93 litzyyyyyyyyy93
  • 01-04-2021
  • Chemistry
contestada

If 3 moles of NaOH is dissolved in 4L of water, what is the
molarity of the solution?

Respuesta :

princequiahcollins
princequiahcollins princequiahcollins
  • 08-05-2021

Answer:

0.75mol/LNaOH

Explanation:

Data: Soln:

M= ? M= n/ V(l)

n= 3moles. M= 3mol/ 4L

V= 4L. M = 0.75 mol/LNaOH

Answer Link

Otras preguntas

what is equivalent tox2+ 14x = -13​
The function y = 2x + 2 and y = 5/2x + k intersect at the point (2,6). Find the value of k.
it takes mike 30 minutes to get to work, and 30 minutes to get back how long does it take him all together
Please Help!! Learning about systems in algebra don't want to fail!!!​
What was the debate on the whiskey rebellion??
A store sells 12 cans of soup for $7.50 How much would it cost to purchase 6 cans of soup? $
juliet makes decisions and acts a particular way throughout the play that are result of social norms regarding women’s reputations and appearances. discussed so
Arianna's behavior was cryptic to say the least. The momentary bursts of laughter between her tears completely baffled us. Arianna, the peer advocate, had never
Please help I need this done asap.
What is the sum of the interior angles of the polygon pictured below?