5fskkgtnpg 5fskkgtnpg
  • 01-04-2021
  • Chemistry
contestada

88 grams of Fe+ how many moles

Respuesta :

Akzoo
Akzoo Akzoo
  • 06-04-2021

Answer:

1.57 mol

Explanation:

Molar mass of Fe = 56

88 / 56 = 1.57 mol

Answer Link

Otras preguntas

How many orbitals in an atom can have each of the following designations: (a) 1s; (b) 4d; (c) 3p; (d) n=3?
I want the answer and way to do this problem.
Based on this passage, write two to four sentences explaining why enslaved people might have seen Uncle John as a hero.
8-3 + 4 = 8 - 7 = 1 Do you agree with Dora? Explain your answer.
If Joey sneezes into the food, what type of contamination would it be? physical O chemical biological accidental
6.6+1.3x-5.2x(less than or equal to) 14.4 plssss help omg​
Many aquatic birds secrete waxy organic substances that repel water. The birds use these substances to coat their feathers. An analysis of these substances wo
Given the system of equations. What is the X-value in the solution?8x+ 3y = 74x+ 3y = 5Answer​
3.) Technician A says that a scan tool can be used to verify engine operating temperature, Technician B says that a refractometer can be used to verify engine o
Led the first return of the captive people to Jerusalem