reggiegriffin1027 reggiegriffin1027
  • 01-04-2021
  • Physics
contestada

Question 10
You exert a 7 N force on a box and it moves 2.8 m. You pushed on it for 3 seconds- how fast did it move?
O 0.13 m/s
O 0.93 m/s
O 7.5 m/s
16.3 m/s

Respuesta :

dada607
dada607 dada607
  • 01-04-2021

Answer:

0.93

Explanation:

here,

displacement(d) = 2.8m,

time taken(t) = 3 sec,

velocity(v)=?

we know,

velocity = displacement / time taken

i.e. v = d / t

=2.8/3

=0.93

Answer Link

Otras preguntas

out of 45 times at bat, Raul got 19 hits. Find Rauls batting average as a decimal rounded to the nearest thousandth.
can some help me better to remember the map of Europe ?
Tia is buying paper cups and plates. Cups come in packages of 12,and plates come in packages of 10. She wants to buy the same number of cups and plates, but pla
7.20 7.2 greater equal or less
a=(vf-vi)/t solve for vf
Write 0.632 in 2 forms
What's the algebraic expression of "15 less than a number squared"?
8 times 51 show your work
arrange following numbers in increasing order 2.3,45.1,18.735,0.9862,7
what is 12,430,090 in expanded form