jacobulch6 jacobulch6
  • 01-04-2021
  • Physics
contestada

1. What is the mass of an object moving at 13 m/s and having 3042 J of kinetic energy?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-04-2021

Answer: 36 Kg

Explanation:

Ke= 1/2MV^2

Plug in the kinectic energy (3042 J) and solve for M.

3042= 1/2 (M) (13^2)

M= 36 Kg

Answer Link

Otras preguntas

Please answer this correctly
what is the meaning of N.W.O​
calculate the shaded area circle a radius=6.5 circle b radius 2.3
1) Find (10) in the sequence given by b(n) = -5+9(n - 1). b(10) =
Maria drives at a rate of 60 miles per hour. It takes her 3 hours to get to her aunt's house. How long will it take if she drives at a rate of 50 miles per hour
The budgeted production of Capricorn, Inc. is 10,000 units per month. Each unit requires 20 minutes of direct labor to complete. The direct labor rate is $100 p
PLEASE HELP ME 20 POINTSSSS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
A yoga studio sells monthly memberships. The function f(x) = −x2 + 50x − 264 models the profit in dollars, where x is the number of memberships sold. Determine
what line is located at 23 1/2 degrees south of the equator? a. the tropic of cancer b. the tropic of capricorn c. the prime meridian d. the arctic circle
Find the first five terms of the geometric sequence whose constant ratio is -5 and whose first term is 6.