mistiann
mistiann mistiann
  • 01-04-2021
  • Chemistry
contestada

CaC2 + 2H2O ⟶ C2H2 + Ca(OH)2

How many moles of water are needed to produce 56.8g C2H2?

Respuesta :

keijosalonen
keijosalonen keijosalonen
  • 01-04-2021

Amount of moles of water is 4.36 mol

Explanation: M(C2H2) = 2·12.01 + 2·1.008 = 26.036 g/mol

Amount of substance is n= m/M= 56.8 g / 26.036 g/mol= 2.18159 mol

Water is needed 2·2.18 mol = 4.36 mol

Answer Link

Otras preguntas

How did the freedmen's bureau impact the lives of the south quizzz.
Phone Center Scenario The Technix Computer Corporation recently finished construction of a customer service phone center in New Delhi, India. Phone center agent
HELLO CAN SOMEONE PLEASE ANSWER THIS ASAP I WILL MARK YOU THE BRAINLIEST
What is the value of x in the figure? Enter your answer in the box. x =__
ILL GIVE BRAINLIEST What are the pro and cons of digital news?
Zalia meets her friend at the science museum to see a special exhibition. The admission to the museum is $12. 50 per person plus tax. Zalia pays for herself and
Why was the Gemini program valuable to future space programs? The Gemini program put the first person on the moon. The Gemini program proved that space travel w
What is the area of the shaded sector of the circle? 9 27 81 162.
What is the value of x? Enter your answer in the box. x =
Match the graph with the correct set of equations for the linear system. Then, classify the system as Consistent and Dependent, Consistent and Independent, or I