wynteerbaee wynteerbaee
  • 01-04-2021
  • Chemistry
contestada

N2-3H2 → 2NH3
How many moles of hydrogen, H2, are needed
to react with 2.0 moles of nitrogen, N2?

Respuesta :

catybug16 catybug16
  • 01-04-2021

Answer:

6 mols H2 are needed

Explanation:

N2 = 28.01g/mol

H2 = 2.02g/mol

[tex]\frac{2 mol N_{2} }{1}[/tex] * [tex]\frac{3 mol H_{2} }{ 1 mol N_{2} }[/tex] = 6 mol H2

Answer Link

Otras preguntas

the US stystem of federalism is based on?
Evaluate x^3 - 3y when x = -3 and y = 4. -39 -15 15 39
oliver had saved $72.35 in his bank account, but decided to splurge on a very expensive present for his mom on mothers day. after he brought her present, his ba
Astrophysics is a cross sub-field of which two major sciences
What type of organization is divided into departments that serve a variety of needs,like emergency care, surgical care, labor and delivery etc what is it?
Hey I just need some help on the two bottom questions. This is for ap chem and it’s about equilibrium constant
which one among the following will be absorbed fastest through the wall of digestive system A.Raw alcohol B.coffee C. DDT D.Ice cream​
What is the arm signal for a left turn?​
11. What is the point of greatest emotional intensity in the story “An Episode of War” by Stephen Crane? The lieutenant is struck by a bullet. The lieutenant di
How does the water cycle effect weather and climate