luciarodriguez2001 luciarodriguez2001
  • 01-04-2021
  • Chemistry
contestada

An airplane flies with an average speed of 600 km/hr. How much time will it take to travel 1950 km?

Respuesta :

keathage04
keathage04 keathage04
  • 07-04-2021

Time = distance ÷ speed

Time = 1950 ÷ 600

Time = 3.25 hours ( 3 hours 15 minutes )

Answer Link

Otras preguntas

hi folllow me at talfishmanfanpage09
Differentiate between the points of parity to the points of difference based on the given scenarios. Points of parity I Points of difference A national college
26. Which of the following is an equation for the line that is perpendicular to the line y = 2x - 9 and passes through the point (-4,5)? A. y = 2x+7 B. y = -1/
the length of a rectangular is one less than twice the width. Find the length + width, if the perimeter is 40
25. Smoke and fog together give rise to: global warming smog ozone depletion acid rain
18 What is the perimeter of this shape? 7 cm 7 cm 7 cm cm 7 cm 7 cm 7 cm
f+1<5 please tyyyyyyyyyyyyyyyy
the length of a rectangular is one less than twice the width. Find the length + width, if the perimeter is 40
At the market, almonds cost $0.51 per ounce. How much does a bag of almonds cost if it weighs 1.6 ounces?
Determine which set of side measurements could be used to form a right triangle. 3, 11, 20 5, 9, 17 6, 7, 8 6, 8, 10