WallaceAndGrommet
WallaceAndGrommet WallaceAndGrommet
  • 05-03-2021
  • Physics
contestada

3. A car slows down from 8 m/s to 5 m/s at a rate of -1.25 m/s2. How long does it take the car to slow down? A. 2.4s B. 4s C. 3.75s D. 6.4​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 05-03-2021

Answer:

2.4 seconds

Use the formula Vf = Vi + a∆T

5 = 8 + -1.25∆T

-3 = -1.25∆T

∆T = 2.4

Hope that answers your question

Your friendly neighborhood Spider monkey

Answer Link

Otras preguntas

what number is 53% of 170 please explain how you solved it
The coca-cola company is an example of ________. multinational enterprise born global firm sme ngo
The volume of a cylinder is 252π252π cm3 and its height is 7 cm. What is the cylinder’s radius? Question 1 options: 36 80 16 6
What role did trade and industrial development play in the adoption of the gold standard by the us government in 1873?
Karen has blue eyes, whereas tom's eyes are brown. their different eye colors can best be attributed to
Pasar la aspiradora hoy tú: tu compañero/a: poner la televisión tú: tu compañero/a: compartir la comida tú: tu compañero/a: hacer las camas todos los días tú: t
The number |x| is the distance between 0 and x. It can never equal a _____ number. Help!
Where would the air contain the most moisture over panama or over the antartic?
If cells are: a1=90, a2=85, a3=80, a4=75, and a5=75. what will be your formula if you are going to get the average?
"symptoms of type 1 diabetes include increased urination, unexplained weight loss"