briannaa2440 briannaa2440
  • 04-03-2021
  • Physics
contestada

A 1400-kg car is moving at a speed of 35 m/s. How much kinetic energy does the car have (in Joules)?

Respuesta :

carolinebukola
carolinebukola carolinebukola
  • 09-03-2021

Answer:

857.5Kjoules

Explanation:

Using K. E=1/2 Mv^2

=1/2x1400x35x35

=857500joules

=857.5KJ

Answer Link

Otras preguntas

Can someone tell me the answer to this please????
What is the initial value on this graph? 0 2 5 10
56 + n = 107 Pls help it’s timed
8 less than the product of 30 and a number
I will give you brainliest if you help meeee
when i was 12 my sister was half my age now that i am 69 my brother is 31 years older than me work out their ages combined
what is the equation in slope intercept form of the line that passes through the points (-4, 2) and (12, 6) A) y= 0.25x + 3B) y= 0.25x - 4.5C) y= 4x + 18 D) y=
Why is learning about your identity important? What have you learned about yourself during this identity unit? What have you learned about someone else?
Which states are home to more than half of the foreign-born population? 1)Florida, California, and Texas 2)New York, Arizona, and California 3)California, New
who was a british leader who criticized britain’s treatment