alyssastoller04 alyssastoller04
  • 04-03-2021
  • Physics
contestada

What is the momentum of an 8.0 kg ball rolling at 2.0 m/s?

Respuesta :

kylieealvarez kylieealvarez
  • 04-03-2021
momentum= mv (mass x velocity)
m= 8.0kg * 2.0 m/s
m= 16 kg•m/s
Answer Link

Otras preguntas

a dress usually sells for $3,570. there is a seasonal sale and the dress has been reduced by $610. what is the percent of the discount rounded to the nearest te
Convert the angle \theta=100^\circθ=100 ∘ theta, equals, 100, degree to radians. Express your answer exactly.
Passing through (-2,1 ) and perpendicular to 4x + 7y + 3 = 0.
The function f(x) = x2 + 22x + 58 is translated 4 units to the right and 16 units up. What is the vertex form of the new function? (x – 11)2 + 58 (x + 22)2 – 1
Explain the differences between the thalamus, hypothalamus, and epithalamus?
A rock is thrown straight up. What is the net external force acting on the rock when it is at the top of its trajectory?
how does autobiographical and biographical narrative help historians
What type of triangle can an isosceles triangle be? Secalene acute obtuse isosceles
What are two reasons East Germans decided to flee and seek safety in West Germany?
Which of the following is a way bacteria can cause disease?