rose44441
rose44441 rose44441
  • 04-03-2021
  • Chemistry
contestada

2. How many carbon atoms would be in 2 MOLES of carbon?​

Respuesta :

sneharnjn2511
sneharnjn2511 sneharnjn2511
  • 04-03-2021

Answer:

In one mole of carbon , there are 6.02 × 1023 atoms. so in two moles , there will be twice that = 1.204× 1024.

Answer Link

Otras preguntas

2-3 facts about Warsaw Pact
2-3 facts about Warsaw Pact
which foods earthworms can digest?
wats the 60% off a prize that is $20.00
An object with mass 60 kg moved in outer space. When it was at location < 13, -19, -3 > its speed was 3.5 m/s. A single constant force < 220, 320, -120
Six popular brands of tea are to be used in a blind taste study for consumer recognition. If three distinct brands are chosen from the six, and if the consumer
f f(x) = 2x2 and g(x) = 3x, what is (g o f)(x) a. 6x2 b. 9x2 c. 18x2 d. 8x4
wats the 60% off a prize that is $20.00
write an equation that is perpendicular to the line y = 2x + 13?
which foods earthworms can digest?