jeffrysaintilus5 jeffrysaintilus5
  • 04-03-2021
  • Chemistry
contestada

OPEN ENDED QUESTION A chemistry student has a 5.001 g of CaCl2. How many moles of CaCl2 does the student have? (mm CaCl2 = 110.98 g)​

Respuesta :

keziakh004
keziakh004 keziakh004
  • 04-03-2021

Answer:

0.04506 mol

Explanation:

For this problem, you need to convert grams to moles.  To do this, you need the molar mass, which is given.  Divide the mass by the molar mass to find the moles you have.

(5.001 g)/(110.98 g/mol) = 0.04506 mol

Answer Link

Otras preguntas

g5-h3 if g=2 and h=7 solve expression
19-10x+4=4x-5 i dont understand this equation
T(8,15) is the midpoint of CD. The coordinates of d are (8,20) what are the coordinates of c
How do I convert negative 3 over 5 to a decimal
If a person earns $19,850 per year , estimate that persons hourly salary ..please give me details and how you rounded
what is 7/9 as a decimal terminating or repeating decimal
Diffusion occurs because of the ________________________ of molecules.
Which number line shows 1/3 and it's opposite
What was the goal of the Americanization movement?
How to do 103,727,495 in expanded form