samirahahmedo2005
samirahahmedo2005 samirahahmedo2005
  • 04-03-2021
  • Physics
contestada

a force of 25N acts on an object. The work done by the force is 400J. How far dose the object move in the direction of the force?

A. 6.3cm
B. 16cm
C. 16m
D. 10km​

Respuesta :

lolzyuh
lolzyuh lolzyuh
  • 04-03-2021
Answer:
C
Explanation:
d=w/f
d=400/25
d= 16
Answer Link

Otras preguntas

How do enzymes help to carry out biochemical reactions? A. By decreasing the energy of the reactants B. By increasing the activation energy of the reaction C. B
Place the mouse, fruit fly, duck, and gorilla in order of their relatedness to humans, from least related to most related. a. mouse - fruit fly - duck - gorilla b
A midwestern music competition awarded 35 ribbons. The number of blue ribbons awarded was 3 less than the number of white ribbons. the number of red ribbons was
How can i solve this f:d->R f(x)=x at power2/x-1
Which cells undergo cell division? a. prokaryotic cells only b. eukaryotic cells only c. cancer cells only d. both prokaryotic and eukaryotic cells
An object of mass 2 kg has a linear momentum of magnitude 6 kg • m/s. What is this object’s kinetic energy?
Which technological development enabled European navigators to determine their location during the Age of Exploration? (1) lateen sail (2) astrolabe (3) cross
If 4x+5y=10 and x+3y = 8 then (5x+8y)/3=
If y^8= 4 and y^7=3/x, what is the value of y in terms of x?
Checking daughter's homework and need help!  Miguel ordered a party try of sandwiches for a birthday party.  During the party, the quests left 2/5 of the sandwi