stephaniesolorio79 stephaniesolorio79
  • 04-03-2021
  • Chemistry
contestada

How many moles are there 75.56 grams of KHCO3

Respuesta :

mac205
mac205 mac205
  • 04-03-2021

Explanation:

mole = mass/molar mass

molar mass of KHCO3 = K + H + C + O3

39 + 1 + 12 + 3(16)

= 100g/mol

mass = 75.56

mole = 75.56/100

= 0.7556mol

Answer Link

Otras preguntas

what negative impact did gold and silver mining have n the west
Why might the overthrow of protestantism in England have been important to Philip II
is the weathering a constructive or destructive force? why?
49 more than the quotient of an unknown number and 12 is 53. What is the value of the unknown number?
How does Melanion win the race against Atalanta? He takes a potion given to him by Aphrodite. He distracts her by tossing golden apples by the path. Atalanta fa
write five 7 -digits numbers
Question from Campbell Biology Chapter 16: 42) Which of the following represents the order of increasingly higher levels of organization of chromatin? A) nucle
1) Escribe la frase en el futuro. -Yo voy a la tienda porque necesito algo. 2) ¿Cuál sería la respuesta correcta para esta pregunta? -¿Cuál manzana te gusta m
In order for the value of goods and services to be counted as part of a nation’s gross domestic product, the goods and services must be
Find all solutions of the equation in the interval [0,2pi), sin^2X=2+2 cosx