brookeabi brookeabi
  • 03-03-2021
  • Physics
contestada

1. What is the speed of a wave with wavelength 2.5m and frequency 20Hz?

Respuesta :

ajahah0987
ajahah0987 ajahah0987
  • 03-03-2021

Answer:

50m/s

Explanation:

v = f*w

Answer Link
waleedkhan001002
waleedkhan001002 waleedkhan001002
  • 03-03-2021

Answer:

50 ans..

Explanation:

Data :

v = ?

wavelength= 2.5 m

f = 20 Hz

Formula:

speed = (frequency )(wavelength)

Solution:

v = ( 20 )( 2.5 )

v = 50 metre per second Ans ...........

Answer Link

Otras preguntas

8.2x-3.5×=75.2 how do you work this problem
What do critics say about the effectiveness of hypnotism when used to control smoking?
What is the value of x?
The product of three integers is -3. Determine all of the possible values for the three factors.
What does CTR stand for?
Which phrase completes this sentence? the Right to Bear Arms the Right to a Fair and Speedy Trial Freedom of Speech, Religion, and Press Life, Liberty and the
Can somebody solve these equations involving fractions? Need it ASAP
Erica is buying a $205,000 home. She has decided to purchase 2 points in order to lower her interest rate. The appraisal fee is $450, the processing fee is $575
What military development occurred at the battle of gaugamela in 331 b.c.e.?
One dozen eggs cost $1.98 how much does 1 egg cost