aylaab07 aylaab07
  • 03-03-2021
  • Social Studies
contestada

What is the height of a 2.0 kilogram ball that is held above the floor and has 39 joules of potential energy ?

Respuesta :

nievesan1 nievesan1
  • 03-03-2021

Answer:

Answer: the height h is 1.95 m above the floor

Explanation:

m = 2.0 kilogram

Ep = 39 J

g = 10 m/s²

h = ?

Ep = mgh

h = Ep ÷ mg

h = 39 ÷ (2×10)

h = 39÷20

h = 1.95 m

Answer Link

Otras preguntas

In what ways is the Holy Land an important site for all three monotheistic faiths?
how many miles can you get on one tank of gas if your tank holds 18 gallons and you get 23 miles per gallon?
Trevor ran a hundred meter dash in 10.4 seconds what was his speed be in miles per hour at this rate round your answer to the nearest whole number
What is the x-intercept of the line with the equation  8x-1/3y=16
(3x squared)to the power of -2
please help me solve for
simplify 25 pq + 13 pq-6-35pq+4=
What kind of consumers do omnivores eat?
Which rational number is greater? — 0.76 or 0.76? And why?
Which is better salary offer$550per 40-hour week or $13.00 per hour for 40 hours