uxwcvpsa2y
uxwcvpsa2y uxwcvpsa2y
  • 02-03-2021
  • Chemistry
contestada

How many mole are in 14.5 grams of neon please explain

Respuesta :

rahmant
rahmant rahmant
  • 02-03-2021

Answer:

0.725 moles

Explanation:

Use the mole = mass/mr equation to find the moles.

Mole = 14.5/20 (Neon's Mr) = 0.725 Moles

Answer Link

Otras preguntas

Plot the graph of 2x - y = 6 and y = 4. Write down the coordinates of the point where the lines intersect
There are two temples, one on each bank of a river, just opposite to each other. One is 54m high. From the top of this temple angle of depression of the top and
A sentence that asks a question ends with a period. True False
Question for Math! I have a 200-point math test coming up, and I don't get the concept of this question, but if somebody is willing to help me out on this quest
100° 100⁰ X = ??????
Write the slope-intercept form of the equation of the line through the given point with the given slope. through: (2,-2), slope = -5/6
d) At the New York Stock Exchange a certain online gaming stock had an initial public offering (IPO) price of 10 USD per share and is traded 24 hours a day. Ske
What is this phrase in English? "Mi madre es muy inteligente."
1.07 x 104 -3.38 × 10³
A triangle has sides of length 4xy, 7, and2x. Which expression represents the distance around, or perimeter, of the triangle? O 6z+y+7 O 6x + 4y +7 O4zy + 2x +7