cruzdaratg23
cruzdaratg23 cruzdaratg23
  • 02-03-2021
  • Chemistry
contestada

2. How many moles are in 2.8 Liters of CO2 gas?

Respuesta :

kathrynlizzy
kathrynlizzy kathrynlizzy
  • 02-03-2021

Answer:

0.125 moles

Explanation:

2.8 litres is equivalent to 2.8dm³

At STP,

1 mole = 22.4 dm³

x mole = 2.8 dm³

Cross multiply

22.4x = 2.8

Divide both sides by 22.4

x = 2.8/22.4

x = 0.125

Answer Link

Otras preguntas

type A personalities are less prone to stress then most people
Which country was the first to usher in democracy?
Which plague killed most quickly??
A satellite of mass ms travels in a circular orbit of radius a around a planet of mass mp?ms. Part A Derive expressions for the orbital speed of a satellite. E
How do you solve this problem 58=(2/3)w
What is rdw.sd on a blood test?
After months of cold weather, most of the community spent the warm weekend outside. Which answer adds a participial phrase to the sentence? After months of
between what two numbers would 9 be located on the number line? A.) 8 and 10B.) 9 and 10C.) 7 and 8 D.) 10 and 11
Tammy wants to reduce the amount of garbage her office produce to 70 percent of the weight produce this month if the target weight for the garbage produce next
Which is an example of using credit? A.A consumer buys an item and pays by check. B.A consumer buys an item and promises to pay later. C.A consumer buys a share