babyyyjele
babyyyjele babyyyjele
  • 02-03-2021
  • Physics
contestada

an ocean wave has a wavelength of 3 meters and a frequency of 0.5 Hz. What is
the speed of the wave?

Respuesta :

waleedkhan001002
waleedkhan001002 waleedkhan001002
  • 03-03-2021

Answer:

1.5 m\s Ans ......

Explanation:

Data:

f = 0.5 Hz

w = 3 m

v = ?

Formula:

v = fw

Solution:

v = (0.5)(3)

v = 1.5 m\ s Ans ........

Answer Link

Otras preguntas

What hardships did the south face after the civil war????
A particle is moving along the x-axis so that its position at any time t is greater than and equal to 0 is given by x(t)=2te^-t?A) Find v(t). B) Find a(t).C) At
__________ means to move from one region to another. When animals regularly move as a group from one region to another and back, it's a ______________.
The frequency of violet light is 7.5x10 to the 14th power hertz. What is the wavelength?
Force and Motion: Force changes _________.
Douglas wants to draw a circle graph showing the favorite colors of his friends. When he polled his friends asking each their favorite color, 25% of his friends
The density of ice is 0.92 g/cm3. An ice sculptor orders a one cubic meter block of ice. What is the mass of the block? Hint: 1 m3 = 1,000,000 cm3. Give your an
what did the Muslims gain from the crusaders ?
Please help me solve the equation3x+10y=487x+4y=54
I would like to know if 1 km is greater or less then 999 m