ayshamuhammadyaseen
ayshamuhammadyaseen ayshamuhammadyaseen
  • 02-03-2021
  • Physics
contestada

fast need answers
Find the amount of force if the body has pressure of 178 Pa on 18 mm²​

Respuesta :

Lanuel
Lanuel Lanuel
  • 07-03-2021

Answer:

Force = 3.204Newton

Explanation:

Given the following data;

Pressure = 178

Area = 18 mm² to meter = 18/1000 = 0.018 m²

To find the force;

Force = pressure * area

Force = 178 * 0.018

Force = 3.204 Newton.

Answer Link

Otras preguntas

Imagine you are a historian reflecting on this period in history. You've been asked to create a product that describes the Spanish American War or the building
Which represents the inverse of the function f(x) = 4x?
will enyone help me answer this question please
in the song you're crashing but you're no wave who does it represent in the book to kill a mockingbird?
How do you do this solve 5/2y=10 for y explain
513=51.3x =5.13x =0.513x
0.2(x+50)-6=0.4(3x+20)
what is log8 1/64=-2
Help please Solving Systems Using Inspection How many solutions does this system of equations have? A. none B. exactly one C. exactly two D. infinitely many
what is an orginasim that feeds off of a living host?