Dadchans5234 Dadchans5234
  • 02-03-2021
  • Physics
contestada

A spring with a spring constant of 40 N/m is compressed 0.15 m. How much energy is stored in the spring?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-03-2021

Answer: Energy is conserved.

Explanation: Energy stored in spring = Potential energy gained by object at maximum height

Answer Link

Otras preguntas

what is the meaning or definition of fighting-gear??
if you live 35 miles from work & drive 35 mph how long would it take to get there
The circumference of a circle is 6.28.What is the area of the circle?
The length of a pool is 3 feet more than twice its width. If the perimeter of the pool is 72 feet, find the dimensions of the pool by writing and solving a syst
Horace read 160 pages in 4 hours. How many pages can he read in 6 hours??
The graph of y = 4x - 11 is translated up 8 units. Which equation represents the translated graph? f y = 4x - 19 g y = 4x - 3 h y = 12x - 11 j y = 12x - 3
The diameter of your bicycle wheel is 25 inches. How far will you move in one turn of your wheel?
Horace read 160 pages in 4 hours. How many pages can he read in 6 hours??
Please tell me five slogans on conservation of natural vegetation.
The chickens on a certain farm consumed 600 pounds of feed in half a year. During that time the total number of eggs laid was 5,000. If the feed cost $1.25 per