ashleyfuentes581 ashleyfuentes581
  • 02-03-2021
  • Chemistry
contestada

Suppose that the power
used by a light bulb in a circuit is 16 W, and the bulb has a resistance of 4 ohms.
Calculate the current (in amps) flowing through it.

Respuesta :

maanyaaaaa maanyaaaaa
  • 02-03-2021
2 A Explanation:The power flowing in a circuit is given by;P= I^2 RWhere;I= current = the unknownR= resistance= 4 ohmsP= power=16 WI= √P/RI= √16/4I= 2 A
Answer Link

Otras preguntas

the yard behind cindy house is rectangular in shape and has a perimeter of 72 feet. if the length of the yard is 18 feet longer than the width of the yard, wha
To solve the system of equations below.Jose isolated the variable y in the first equation and then substituted it into the second equation. what was the resulti
why did the united states get pulled into ww1
find the measure of Angle 5. measure of angle 7 = 2x+15 measure of angle 8 = 3x
Which represents a quadratic function ?
square root of 2 is greater than or less than 1.8 repeated
you would like to join a fitness center. fit-n-trim charges $80 per month. fit-for-life charges a one time membership fee of $75 and $55 per month. which fitnes
Which of the following is an example of the electrostatic force acting in an atom? A. An electron repelling a proton B. A proton repelling another proton C.
x cubed divided by x squared
what percentage of terrorist incidents involve explosives