jocsyn23 jocsyn23
  • 01-03-2021
  • Chemistry
contestada

If we add 20g of salt to 150g of water, what is the concentration by mass of the solution?

Respuesta :

drpelezo
drpelezo drpelezo
  • 01-03-2021

Answer:

11.76% by weight in salt

Explanation:

concentration = mass of solute / mass of solute + mass of solvent

mass of solute = 20 grams

mass of solvent = 150 grams

mass of solute + mass of solvent = 20g + 150g = 170g

concentration (weight %) =  (20g / 170g)100% = 11.76% by weight in salt.

Answer Link

Otras preguntas

Which two dimensions of personality have the eysencks emphasized?
On a cold, winter morning the most likely place for radiation fog to form is:
The junction where one neuron can transfer an impulse to another structure is called a(n)
Can u please help me
Es importante ____ plástico y papel para proteger el medio ambiente. reciclar malgastar agotar necesitamos ____ los recursos naturales. contribuir conservar co
What do you think would be the most frustrating or difficult part of dna analyst?
Solve for m ?( geometry?)
ball A has a mass of 5.0 kg. ball B has twice the mass of ball A. The Two balls collide and stick together in a perfectly inelastic collision. after the collisi
how do u find the velocity
victor bought 15.6 pounds of paintballs.All together the balls cost 35.99 . About how much did the paintballs cost per pound