justinellis2547 justinellis2547
  • 01-03-2021
  • Chemistry
contestada

How many grams are in 3.79 moles of H2SO4?

Respuesta :

Williams2023 Williams2023
  • 01-03-2021

Answer:

371.71 g

Explanation:

1 mol H2SO4 = 98.07 g

98.07 g * 3.79 = 371.71 g

Answer Link

Otras preguntas

Factoring Trinomials (a=1)n^2 + 4n -12
H(x)=(x^2)+1 and K(x)=-(x^2)+4. If K(H)=0, what are the roots/solutions? a. ±i√3 b. ±i c. ±2 d. ±1 e. ±1, ±i
How do you write 0.17 in word form?
What is the value of the three in 310.25
why must organism maintain stable internal condition
Answer on this one please: the coastline of the United States is 12,383 miles long.canada's coastline is 113,211 miles longer than the coastline of United State
7,000 is ten times as much as what number?
plz help.Four sisters bought a present for their father. they received a 10% discount on the original price of the gift. After the discount was taken, each sist
How do you solve 12,324,904 in word form
A somatic cell of the common octopus (Octopus vulgaris) has 56 chromosomes. What number of chromosomes will an octopus gamete contain? A. 14 B. 28 C. 56 D. 112