ryanhow28 ryanhow28
  • 01-03-2021
  • Physics
contestada

14) What is the velocity of a wave 5.35 x 10 cm long with a frequency of 16kHz

Respuesta :

muskan1913yadav
muskan1913yadav muskan1913yadav
  • 01-03-2021

Answer:

wavelength= 5.35×10cm=0.535m

f= 16000hz

v= wavelength × f= 0.535×16000=8560m/sec

Answer Link

Otras preguntas

Which characteristic do ferns have that mosses do not?
What is 8/16 in simplest form
An analysis of an oxide of nitrogen with a molecular weight of 92.02 amu gave 69.57% oxygen and 30.43% nitrogen. What are the empirical and molecular formulas f
what is 1.04 in a fraction in simplest form?
HELP PLEASE !!!!! 1 . What is the value of the sum indicated by the expression ( the bottom is 2k + 2 )
¿Qué no debe estar en la mesa? A. el tenedor B. el plato C. la sal D. el camarero
Sophie is eating a 50-gram chocolate bar which contains 30% of coca. How many grams of coca are in the chocolate bar?
will amplitude change if the pitch gets louder
Why did the founding fathers compromise on using a federal system for the new government?
How do you express height in feet by only using a mixed number