kayleemadness
kayleemadness kayleemadness
  • 01-03-2021
  • Chemistry
contestada

PLEASE HELP!! i have no idea what this is

PLEASE HELP i have no idea what this is class=

Respuesta :

misky77 misky77
  • 01-03-2021

Answer:

0.1389mol

Explanation:

no of mol of Al in 7.5g=7.5g/27gmol^-1

=75/270mol

according to tge chemical equation

2mol of Al:1 mol of Al2S3

1mol of Al:0.5mol of Al2S3

therefore 75/270 mol of Al : 0.5*75/270 mol of Al2S3

=0.1389mol

Answer Link

Otras preguntas

Yo can somebody please help me with this question?
why is the gps important in 5 sentences
Which answer below most accurately describes both cells?
x = y - 3 2x + y = 12
Sara is reading a 538 page book. She reads 22 pages every day. How many days will it take Sara to read the entire book?
i have to type a page of Informational what should i do afton family mha or 5 nights at freddys
please help with this question (d+2)(-7)
Which relation is a function? Question 1 options: {(3,2), (5,8), (3,−4)} {(−1,6), (−2,7), (−3,6)} {(5,7), (12,−3), (5,6), (12,7)} {(3,5),(3,6)}
PLZ HELP DUE TODAY ILL GIVE BRAINLLY PLZ Write a paragraph about Vincent Van Gogh's Starry Night. Include a minimum of 4 words from the following list... COLOR
PLZ help need this asap PLZ give an explanation. WILL GIVE BRAINLIEST