tfeemstertyreese1616 tfeemstertyreese1616
  • 03-11-2016
  • Physics
contestada

A child throws a penny straight down into a wishing well. The penny's initial speed is 2 m/s. If the penny takes 3 seconds to hit the water, how deep is the well?

Respuesta :

antek
antek antek
  • 03-11-2016
[tex]L = v_0\cdot t + \frac{1}{2}gt^2[/tex]

In this case v_0 = 2 m/s and t=2
Putting everything in will be

[tex]L = 2\cdot 3 + \frac{1}{2}\cdot9.82\cdot 2^2 = 6 + 19.64 = 26[/tex]

So the answer is 26 m.
Answer Link

Otras preguntas

How long does prednisolone take to work for inflammation.
A car accelerates from a standstill to 60 m/s in 10 seconds. What’s is the acceleration
boba tea is here 3 chose the one you want
i need help pls somebody​
Read the following descriptions of two different types of precipitation. Then, decide if they are both true or not. Rain: occurs when the air above and below cl
Given: Q = 7m 3n, R = 11 - 2m, S = n 5, and T = -m - 3n 8. Simplify R - S T. M - 2n - 2 -3m - 4n 14 3m - 4n 14 -m 2n - 2.
Lung cancer questions!Please answer all of them, I really need this.1. I need a good argument against lung cancer2. are there any good things or advantages abou
I need help with this questionWhat does x = ?
A 5 armor drake is crossed with a no armor drake. All of the offspring were 3 armor. Based on these results, which variation do you think is dominant, 5 armor o
Cuantos hijos tiene diego verdaguer y amanda miguel.