antonioavaher antonioavaher
  • 04-02-2021
  • Chemistry
contestada

How many grams of aluminum in required to produce 17.5 g of hydrogen

Respuesta :

ardni313
ardni313 ardni313
  • 05-02-2021

Mass of Aluminum = 157.5 g

Further explanation

Given

17.5 g of Hydrogen

Required

Mass of Aluminum

Solution

Reaction

2Al + 3H₂SO₄ → Al₂(SO₄)₃ + 3H₂

mol Hydrogen :

= mass : molar mass

= 17.5 g : 2 g/mol

= 8.75

From the equation, mol Al :

= 2/3 x mol H₂

= 2/3 x 8.75

= 5.83

Mass Al :

= 5.83 x 27 g/mol

= 157.5 g

Answer Link

Otras preguntas

the following frequency table shows the number of hours of sleep that each of the staff members at tia’s toy store got on thanksgiving night . How many employee
Hey guys, I'm struggling on this one, i know you have to factorise, but in what order? Thank you :)
Find a slope thatgoes through the points(2,6) and (1,8)​
The lengths of the sides of a triangle are6, 8, 10. Can the triangle be a right triangle?
what 3 states are involved in the tristate water war
At the market, 8 apples cost $4dollar. How much do 9 apples cost?
Find the measure of an angle that is 30° less than its supplement.
Which ICS Supervisory Position title is used at the Division/Group organizational level? A. Leader B. Supervisor C. Officer D. Chief
1.what is the length of the segment joining 3,6 and -2,-6 2.what is the center of the circle (x+6)^2+(y-8)^2=144 3.what is the slope of the line 3y+2x-6=0
what is angle a? ive already gotten the other side