penguinpower989 penguinpower989
  • 04-02-2021
  • Business
contestada


Selling price per unit = £0.63

Fixed Costs = £140 Variable

Cost per unit = £0.25

How many products do we need to sell to break even? I

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 05-02-2021

Answer:

368 units

Explanation:

The Break-even point is calculated by dividing fixed cost by the contribution margin per unit.

Fixed cost = £140

Contribution margin per unit = Selling price per unit - variable cost per unit

Selling price = £0.63 : Variable cost :  £0.25

Contribution margin per units =£0.63 - £0.25

=£0.38

Break-even point = £140 / £0.38

=368.42

=368 units

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of x? Х 3 o şi va units 3 o 13 units O 2/3 units O 3/2 units
Help plz question in picture
PLEASE HELP ILL GIVE BRAINLIEST
why are consumers paying for plastic bags​
The table shows the relationship between Megan’s earnings and the hours that she worked. What is the missing value in the table? Earnings ($) 19 38 57 ? 95 Hour
how do i convert 145.6grams of Iron sulphide into iron and sulfur​
Please help me with explanation QUESTION: Write 72 as a product of prime factors
Which statement best describes the impact of the Protestant Reformation had on European governments? A. Many monarchs began persecuting citizens of different re
The y-coordinate if you move five units up from the ordered pair (22, 23)​
why is corruption regarded as social crime? Elucidate with example​