gabbazab0426 gabbazab0426
  • 04-02-2021
  • Chemistry
contestada

1. How many grams of Mg(OH)2 are there in 4.5 moles?
2. 275g of Al(NO3)3 is equal to how many moles?

Respuesta :

nancyvo68 nancyvo68
  • 04-02-2021

Answer:

1) 262 grams

Explanation:

Mg = 24.305g

O = 16g

H = 1

24.305 +2(16)+2(1) = 58.305 g

×[tex]\frac{58.305g}{1} = \frac{x }{4.5 } =262.37 g[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

(05.01 HC) I'll give you fifty points Prove that a line that divides two sides of a triangle proportionally is parallel to the third side. Be sure to create and
Evelyn placed $1,500 in a savings account with 5.2% interest, compounded annually. How much will she have in the account after 12 years? round your answer to th
6. A water flow at a rate of 200 lit/sec along a pipe of 160mm diameter. These pipe further branches into pipe BC and BD each with 4mm diameter and a third pipe
Evaluate (4/9) raise to power -1/2
Which 2 triangles can be proven similar by AA~?
Describe the octet rule and the part it plays in bonding.
How long does a bacteria run and tumble?
someone answer quickly please..
Clozapine (Clozaril) and Chlorpromazine for negative and positive symptoms of Schizophrenia - what should be done for side effects? a) Discontinue medication im
2x-6=6, i need to get the explicit answer.