raizadiaz15 raizadiaz15
  • 03-02-2021
  • Physics
contestada


7. What voltage is required to move 6A through 10?

Respuesta :

quasarJose
quasarJose quasarJose
  • 04-02-2021

Answer:

60V

Explanation:

Given parameters:

Current  = 6A

Resistance  = 10ohms

Unknown:

Voltage  = ?

Solution:

From ohms law we know that:

          V  = IR

V is the voltage

I is the current

R is the resistance

             V  = 6 x 10  = 60V

Answer Link

Otras preguntas

what is 12minus 2 multiply 6 plus 2 divide by 2
Heat is released when H2 gas and O2 gas react to form H2O. Why? A. Breaking the H–H bond in H2 gas releases heat. B. Breaking the O–O bond in O2 gas releases he
what do I do to figure out this problem:3x+8=26+x
if Xx8=y is the rule,and the value of x is 4, what is the value of y
What is the answer to 12-2x6+2/2
What's the word for to talk on and on pointlessly, without clear direction
What's the term for: unwilling to bend; unyielding
if Xx8=y is the rule,and the value of x is 4, what is the value of y
a subway train starts from rest at a station and accelerates uniformly at 1.8m/s^2 for 15 sec. then it runs at a constant speed for the next 35 sec. before dece
why dog pants during summer use the cocept of evaporation