Jadabox203
Jadabox203 Jadabox203
  • 03-02-2021
  • Physics
contestada

If a crane uses 500 Joules to raise bricks 20 meters how much Newton’s of force were used

Respuesta :

quasarJose
quasarJose quasarJose
  • 04-02-2021

Answer:

25N

Explanation:

Given parameters:

Potential energy expended  = 500J

Height  = 20m

Unknown:

The force used = ?

Solution:

To solve this problem, we use the expression below:

       Potential energy  = Force applied x height

         500  = Force applied  x 20

     Force applied  = 25N

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST AND 5.0 RATING
Answer the question below
3x – 2y = -6 y = 1.5x + 3 What is the solution to the system
Consider the following system of equations. 2a + 3b = 23 3a – 2b = 2 What is the solution to the system? Enter the number in each box. a = b =
For the following set of data, find the population standard deviation, to the nearest hundredth. 148, 205, 199, 165, 189, 138, 221, 182 Answer:
A single taxpayer, over age 65, is required to file a return if he or she has gross income of at least: Select one: a. $24,800 b. $14,050 c. $12,400 d. $18,650
Find the opposite words from the text a.Fold b. noisy c. uncertainly​
If a1 =10 and an = -2an-1 then find the value of a4
they are 8 red ball out of 24 balls. a ball is choosen at random. what is the probanility of chosoing ared ball?
6. Explain how the equations for photosynthesis and cellular respiration compare.