imanigor20 imanigor20
  • 03-02-2021
  • Chemistry
contestada

A typical engagement ring has 0.77 cm^3 of gold. What mass is present?

Respuesta :

Neetoo
Neetoo Neetoo
  • 04-02-2021

Answer:

Mass = 14.876 g

Explanation:

Given data:

Volume of gold = 0.77 cm³

Mass of gold = ?

Solution:

Density of gold from literature is 19.32 g/cm³

Formula:

d = m/v

d = density

m = mass

v = volume

by putting values,

19.32 g/cm³ = m/ 0.77 cm³

m = 19.32 g/cm³ × 0.77 cm³

m = 14.876 g

Answer Link

Otras preguntas

Please I really need help!equivalent fraction of 1/50 with a denominator of 100 and convert these fractions to decimals. Also these ones: 1/20 1/25 3/10 7/10 2/
What phylum has animals with soft bodies, and most of them have shell-like coverings?
What chemical compound is C2HsOH?
why do the two elements silver and iron have different properties?
The point (3,7) is reflected in the y axis. What are the coordinates of the transformed point?
A straight line has an equation y= 4x=5 Write down the equation of the straight line that is parallel to y=4x-5 and passes through the point (0,3).
If a fair quarter is flipped 3 times . What is the probability of getting exactly three heads? round to the neast thoudsands.
step by step how to solve 3y + 5.2 = 2 - 5y
what type of bond is methane?
how did the experience of the early colonists shape Americas political and social ideals?