amyroth amyroth
  • 03-02-2021
  • Chemistry
contestada

Given 25.43 g of O2 gas, how many liters of gas will you have at STP?

Answer value

Respuesta :

PhantomWisdom PhantomWisdom
  • 08-02-2021

Given :

Mass of O₂, m = 25.43 g.

To Find :

How many liters of gas will you have at STP.

Solution :

Molecular mass of O₂, M.M = 2 × 16 gram/mole

M.M = 32 gram/mole

Number of moles is given by :

n = m/M.M

n = 25.43/32 mole

n = 0.79 mole

Hence, this is the required solution.

Answer Link

Otras preguntas

Log4(6x-8)=3 Help please
select difference of (8x2-3x3) - (2x2-5x3)
Simplify (7-8i)+(-12-4i)
During a windstorm, part of the top of a flagpole breaks off. The broken top portion touches the ground at an angle of 65degrees 14feet from its base. How tall
How do you put 0.8918 as a fraction
What are the steps to solve this?
Which words in the sentence make up the appositive phrase? Mrs. Guerrero, the president of the historical society, is retiring next summer. A. Mrs. Guerrero
Suppose the slope of a line is positive. Describe what happens to the value of x as the value of y increases
Log4(6x-8)=3 Help please
Jane likes to sunbathe She has read about risks from sunbathing and how to reduce them. She thinks she is not at risk from sunbathing because she has dark skin.