kianasilva kianasilva
  • 02-02-2021
  • Physics
contestada

What is the mass if the force is 88N and has an acceleration of 4m/s2

Respuesta :

claireh56ch claireh56ch
  • 09-02-2021

Answer:

m=22 kg

Explanation:

f=88

a=4

m=f/a

m=88/4

m=22

Answer Link

Otras preguntas

What is the main idea of the four freedoms
please help algebra 2, unit: 5 Matrices
Which element IS found in proteins, but NOT found in carbohydrates?
Pig latin is a language game in which english words are slightly modified so that non-pig latin speakers have difficulty understanding what is being said. the r
In referring to snipers what is 2 minutes left mean
In plants, leaves are the primary photosynthetic organ. The diagram shows a cross section of a leaf; DISCUSS what would happen if the guard cells permanently bl
Kimberly is making strawberry lemonade for her class. she mixes two liters of lemonade and 3000 milliliters of strawberry juice. how many liters of strawberry l
Which is a desirable characteristic when choosing a line of credit? rewards program annual fee amount of down payment amount of collateral
What did the quran expect of those who followed its teachings?
There is same number of pennies, nickels, and dimes in a wallet. Together they make $1.28. How many coins are there in the wallet?