myafrmrva myafrmrva
  • 02-02-2021
  • Chemistry
contestada

How many grams will be needed to make a 1.00 Liter solution of 0.500M
sodium chloride?

Respuesta :

ardni313
ardni313 ardni313
  • 02-02-2021

Mass of NaCl = 29.25 g

Further explanation

Given

A 1.00 Liter solution of 0.500 M  Sodium chloride

Required

Mass of NaCl

Solution

Molarity shows the number of moles of solute in every 1 liter of solute or mmol in each ml of solution

[tex]\large{\boxed {\bold {M ~ = ~ \frac {n} {V}}}[/tex]

Input the value :

n = M x V

n = 0.5 x 1

n = 0.5 mol

Mass NaCl :

= mol x MW

= 0.5 x 58.5

= 29.25 g

Answer Link

Otras preguntas

On a summer afternoon, the sand on the beach can get very hot. When you step on the sand in bare feet, you can burn yourself. Which of the following sentences b
Recently in the United States, there were about 300,000,000 cell phone users. That same year there were about 5.7x10^9 cell phone users worldwide. About how man
Polished metals have a metallic luster, which means that?
by hw much is the difference of 604 and 406.64 less than thier sum ?
by hw much is the difference of 604 and 406.64 less than thier sum ?
briefly describe the five stages of the cell cycle
How many counting numbers are between 30 and 65, not including 30 and 65?
Why are frying pans usually made out of metal?
System of equations x-y-2z=4, -x+2y+z=1, x+y-3z=11. Solve by elimination
plz help me solve this question how many remain when 87 is divided by 9